• گنجینة‌الاسرار

گنجینة‌الاسرار(بضمیمه دوازده بند محتشم کاشانی)

نویسنده: عمان سامانی


تصحیح و مقابله: محمدعلی لسانی فشارکی


ناشر: انتشارات 114


 قیمت بدون تخفیف: 11500 تومان


نوبت چاپ: اول- 1396


شابک:  1-2-98318-600-978


از مقدمه کتاب:

عمان سامانی از شاعران نام‌آور و پرآوازۀ نیمۀ دوم سدۀ سیزدهم و نیمۀ اوّل سدۀ چهاردهم هجری قمری است. نیاکان او همه از دَری سرایان، پارسی‌گویان و آذری‌سرایان اعصار خود بوده‌اند. پدرش ميرزاعبدلله متخلّص به «ذرّه» مؤلّف «جامع الانساب» و جدّش ميرزا عبدالوهّاب سامانی متخلّص به «قطره» و عمویش ميرزا لطف‌الله متخلّص به «دریا» همگی از شاعران عهد ناصری بوده‌اند که در دانش‌های دیگر نیز دسـتی داشته‌اند. مـيرزانوراللـه همانند بسیاری از نیاكان خود که در سلك تصوّف و عرفان بودند، در حلقۀ ارادتمندان سعادتعلیشاه اصفهانی مشتهر به «طاووس‌العرفا» و جانشين وی ملّاسلطان‌محمّد گنابادی سلطانعلیشاه از اقطاب سلسلۀ صوفیّۀ نعمت‌اللّهی بود.
علی‌اكبر دهخدا می‌نویسد: ميرزا نوراﷲ بن ميرزا عبداﷲ بن [میرزا] عبدالوهاب چهارمحالى اصفهانی، ملقّب به تاج الشعراء و مشهور به عمّان سامانی. وی از اهالى قریۀ سامان است کـه آن از قرای چهارمحال خاک بختیاری می‌باشد. وی در سال 1264 ق متولّد شد و در شب سه‌شنبه دوازدهم شوّال سال 1322 ق درگذشت و در وادی‌السلام نجف مدفون گردید. او را دیوانی است بـه نام گنجینة‌الاسـرار کـه در هنـد و در ایران به چاپ رسیده است.
نقل است، جنازۀ عمّان سامانی را در مسجد جامع سامان به خاک سپردند و بعدها به نجف اشرف و غَريّ شریف، به دارالسلام انتقال دادند.
از آثار عمّان سامانی می‌توان به گنجینة‌الاسرار و مخزن‌الدُّرَر اشاره کرد. گنجینة‌الاسرار شاهکار اوست. حبیب‌الله فضائلی در وصف گنجینة‌الاسرار آورده است: این کتاب بحق کنـزالاسـرار یـا چنانکـه خـود سـراینده نامیـده گنجینةالاسرار است؛ اسراری از ظهور عشق و جمال، اسراری از رازونیاز عاشق و جذبه‌های معشوق، اسراری از سيروسلوک و حالات وجدوشوق، اسراری از سوزوگداز و هجران و وصل.


نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

گنجینة‌الاسرار

  • 115,000 ریال


کالاهای مرتبط

درآمدی بر مطالعات قرآنی در سیره نبوی

درآمدی بر مطالعات قرآنی در سیره نبوی

پدیدآورندگان: محمدعلی لسانی فشارکی، حسین مرادی زنجانی نشر: نصایح قم چاپ اول، 1392 شابک: 978-964-532-093-3مطالعات قرآنی در سیرۀ نبوی را ضرورت و اهمی..

125,000 ریال

برچسب ها: گنجینه الاسرار، محرم، عاشورا، عمان سامانی، محتشم کاشانی، محمدعلی لسانی فشارکی